AddSound.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Wydarzenia Koncert zespołu Twilite

Koncert zespołu Twilite

14-go maja 2011 r. w Katowickim Rondzie Sztuki mieliśmy przyjemność nagłaśniać świetny akustyczny duet Twilite którego tworzą Paweł Milewski i Rafał Barwisz.

Bardzo długo nazwa zespołu była kojarzona z Irlandią. To właśnie tam w 2006 roku muzycy osiedli po kilku miesiącach wspólnego "grania" - internetowej współpracy kompozytorskiej, kiedy to jeden z nich mieszkał w Biskupcu a drugi w Krakowie. Kilka powstałych jeszcze przed wyjazdem na Zieloną Wyspę utworów zasiliło profil Myspace.com/twilitemusic.

W Dublinie członkowie zespołu rozpoczęli regularne akustyczne sesje. Nagrane w domowych warunkach utwory udało im się dzięki pomocy kilku życzliwych osób (jak Piotr Maciejewski) zamieścić na płytach drugiej ("How can you sleep") i trzeciej ("Disobey") edycji "Trójkowej Offensywy" Piotra Stelmacha oraz internetowej kompilacji bloga Don't Panic We Are From Poland vol.2 ("All you need").

W maju 2008 r., zauważeni i zaproszeni przez braci Kapsa z Contemporary Noise Quintet, Milewski i Bawirsz nagrali w Electric Eye Studio materiał na debiutancki album "Bits & pieces", który jest zbiorem kompozycji z ostatnich dwóch lat przebywania muzyków w Dublinie. W listopadzie 2008 roku zespół zagrał koncert promujący płytę w studiu koncertowym im. Agnieszki Osieckiej, był on transmitowany na antenie radiowej ?Trójki?. Płyta ?Bits & pieces? ujrzała światło dzienne 24 stycznia 2009 r.

Obecnie muzycy żyją i tworzą w Polsce. W maju 2010 została udostępniona do darmowego ściągnięcia "Else" EP, której realizatorami i producentami są Piotr Maciejewski (Muchy, Drivealone) oraz Maciej Frycz, dzięki którym muzyka Twilite nabrała nowych brzmień i barw.

Nowy album TWILITE zatytułowany "Quiet Giant" potwierdza, że rację mieli ci, którzy po cichu szeptali, że ten skromny duet to największa nadzieja polskiej akustycznej piosenki. Przez ostatni rok zespół zdobywał coraz szersze uznanie, grywając u boku Adama Nowaka i jego RAZ DWA TRZY czy poprzedzając koncerty zagranicznych gwiazd: JOSE GONZALEZA i THE WHITEST BOY ALIVE. W międzyczasie w zaciszu warmińskiej prowincji rodził się ?cichy gigant?.
"Quiet Giant" to album, który bez ostentacji, z nieśmiałym wdziękiem łączy to, co dobre na świecie i piękne lokalnie. Popowe harmonie świetnie wybrzmiewają w kameralnej aurze, liryczne brzmienie trąbki (znakomity Maciej Fortuna) i klarnetu pięknie współgrają ze słowiańską melancholią.